Tilt



1979-1980. Pierwszy okres działalności zespołu TILT jako "garażowej" kapeli rockowej z Warszawy, założonej na jesieni 1979, kojarzonej z punk-rockiem. Oryginalny skład zespołu to Tomek Frantz Lipiński(g, voc), Tomek Rastaman Szczeciński (bg) i gdańszczanin Jacek Luter Lenartowicz. TILT wykonywał wówczas kompozycje T.Lipińskiego z tekstami J.Lenartowicza. Ten etap był rejestrowany na taśmach audio i filmowych; m.in.: koncert TILTu w Teatrze Studio Józefa Szajny w PKiN z roku 1979, koncert TILTu i innych zespołów nowofalowych w gdańskim Wielkim Młynie 1980, I Festiwal Nowej Fali w Kołobrzegu 1980... Taśmy te czekają na prezentację. Zanim etap ten skończy się jesienią 1980, na krótko do grupy dochodzi Pyza (kbd). Następnie Luter i Pyza wyjeżdżają do Berlina. T.Lipiński zakłada (z Robertem Brylewskim) w 1981 Brygadę Kryzys.

1983-1984. Po wprowadzeniu stanu wojennego uniemożliwiającego działanie Brygadzie Kryzys, T.Lipiński reaktywuje TILT z Rastamanem i byłym perkusistą punkrockowej grupy TZN XENNA - Tomkiem Gogo Kożuchowskim. Dołącza do nich saksofonista jazzowy wówczas zafascynowany free jazzem i harmolodyką. Skrzyżowanie szybkiego i prostego rocka z free jazzem przynosi TILTowi pierwszego singla ("Runął już ostatni mur"/"O jaki dziwny dziwny...", "Każdy się boi swojej paranoi") wydanego przez Tonpress. Pod koniec tego etapu do zespołu dołącza gitarzysta Piotr Czombe Dubiel, a basistę Rastamana zastępuje Franz Dreadhunter z Krakowa.

1985-1987. Czując coraz wyraĽniej ograniczenia wynikające z grania dla coraz bardziej ograniczonej publiczności punk rockowej, T.Lipiński i Franz Dreadhunter postanawiają zmienić charakter muzyki, czyniąc ją dostępniejszą szerszej publiczności. TILT nagrywa dla Tonpressu singla "Rzeka miłości, morze radości, ocean szczęścia" / "Mówię ci, że" - piosenki do dziś chętnie grywane przez stacje radiowe. Obie znajdują się też na pierwszym albumie zespołu (wznowiony przez MTJ). W tym okresie grupa przechodziła wiele zmian personalnych; stałymi członkami byli T.Lipiński i Franz Dreadhunter. Z zespołem współpracowali m.in. Kayah, pianista Wojciech Konikiewicz, saksofonista Alek Korecki. 1988-1989. Reorganizowany ponownie przez T.Lipińskiego TILT znów grał z Tomkiem Gogo Kożuchowskim na perkusji, nowym basistą Marcinem Ciempielem (bg), a nowym gitarzystą został Janek Benedek. Zespół grał ponownie szybkiego i ostrego rocka. Etap ten uwieczniony został na albumie Czad Kommmando TILT (wznowiony przez MTJ).

1994-1995. Po dłuższej przerwie spowodowanej okresowym zanikiem rynku muzycznego, spowodowanym nagłymi przemianami ustrojowymi, nazwa TILT pojawia się na solowym albumie T.Lipińskiego, zatytułowanym "Nie pytaj mnie" (BMG). Tytułowy utwór pochodzi z filmu Władysława Pasikowskiego "PSY2". W tym okresie zespół nie jest aktywny. Powołany wkrótce przez T.Lipińskiego nowy skład TILTu to oprócz niego: Dżu Dżu (bg), Jacek Binasiewicz (dr), Jacek Loze Niestryjewski (g). Zespół w tym składzie promował solowy album T.Lipińskiego i wziął udział w nagraniach piosenek do filmu Wł.Pasikowskiego "Słodko-gorzki". 1996-1997. Jesienią 1996 roku odbył się w stołecznym Teatrze Buffo akustyczny koncert TILTu, transmitowany satelitarnie przez TVPolonia i radio RMF FM. Nagrania z tego koncertu ukazały się następnie na albumie TILT2000/Rzeka miłości - Koncert w Buffo (MusicCorner).

2000-2001 TILT powraca piosenką "Miassto fcionga" - pierwszym elementem nowego projektu. Piosenka ta wraz dwoma innymi utworami - "Westchnienie" i "Ostatnia piosenka o miłości" znalazła się w filmie Władysława Pasikowskiego "Reich". TILT bierze też udział w akcji RMF FM "Nie wierzę narkotykom", nagrywając pilotującą piosenkę pod tym samym tytułem, będącą parafrazą przeboju TILTu "Nie wierzę politykom". Zespół występuje w składzie czteroosobowym: Tomek Lipiński - g, voc; Franz Dradhunter - bg, LaLa - g, kbd; Tomek Czulak - dr. Muzyka TILTu to dynamiczny i energetyczny rock. W repertuarze zespołu znajdują się wszystkie najbardziej znane utwory TILTu, niektóre piosenki Brygady Kryzys, stare piosenki TILTU z lat '79/'80 i utwory zupełnie nowe.