Dzieci Kapitana Klossa



Dzieci Kapitana Klossa powstały w 1983 roku w Sopocie. Liderem grupy od był Olaf Deriglasoff (ur. 10 III 1963). Obok niego w pierwszym składzie znaleĽli się basista Sławomir Środek oraz perkusistka Lidia Paszkowska (od ślubu z Olafem w czerwcu 1984 roku nosząca jego nazwisko). Wg Olafa "stwierdziliśmy, że najlepszą muzyką będzie punk rock. (...) Wszyscy byliśmy maxymalnie zbuntowani, a ciężko jest śpiewać ballady o tym że jest się zbuntowanym. Najprościej było to wykrzyczeć i zdaje mi się, że najbardziej adekwatnym środkiem wyrazu tego buntu jest krzyk i głośne granie. Niekoniecznie właśnie uładnione. Wręcz przeciwnie, ubrzydzone na maxa."

Pierwszy koncert grupy miał miejsce na Przeglądzie Zespołów Młodzieżowych w Tczewie. Głównym miejscem prób oraz pierwszych prezentacji publicznych był klub "Artema" we Wrzeszczu, grupa miała także oparcie w powstającej właśnie wokół Waldka Rudzieckiego i klubu Burdel Gdańskiej Scenie Alternatywnej, choć stylistycznie zespół niewątpliwie odstawał od głównych reprezentantów tej sceny, jak Apteka czy Pancerne Rowery (zob. strona poświęcona G.S.A. - www.w-matni.com/burdel/). W 1985 roku grupa zakwalifikowała się do konkursu festiwalu w Jarocinie (zob. informacja o zespole zamieszczona w folderze festiwalowym). Tam, już w składzie poszerzonym o klawiszowca Marcinem "Stołka" Stolarskiego i saksofonistę Tomasza "Psa" Bachorza, dostaje się do "złotej dziesiątki" (obok Variete, Kosmetyków Mrs. Pinki, Ivo Partizana, Enklawy Ełk, Joy Bandu, Test Fobii, Squier, Fatum i Rokoszu), otrzymując w nagrodę pałeczki do perkusji, słuchawki do walkmana i wzmacniacz. Cenzura blokuje jednak zespołowi część tekstów, przez co znaczne ich fragmenty zastąpione zostają wokalizą "lalala" (czego z kolei rezultatem był pojawiający się po festiwalu zarzut naiwności tekstów grupy). Grupa pojawia się także w dokumentującym tą edycję festiwalu dokumentalnym pełnometrażowym filmie piotra Łazarkiewicza "Fala".

Jarocin otwiera zespołowi drogę do występów na terenie całego kraju. "W biuletynie jarocińskim był podany adres i ludzie wysyłali telegramy z klubów osiedlowych, czy też studenckich. Wysyłali telegramy: proszę skontaktować się pod numerem takim i takim w sprawie koncertu na przykład w Krakowie. I jechaliśmy tam i graliśmy." Przebój Jarocina "Pieśń o bohaterze", wykorzystujący melodię z serialu "Stawka większa niż życie" i poświęcony jego głównej postaci, którą był Hans Kloss, w wersji zarejestrowanej na warszawskim przeglądzie Poza Kontrolą staje się jednym z większych hitów listy przebojów Rozgłośni Harcerskiej. Jednakże, jak to często wówczas bywało, prócz Rozgłopni oficjalny świat muzyczny nie wykazuje jakiegokolwiek zainteresowania zespołem. Dzieci K.K. przez następne pół roku występują na imprezach Gdańskiej Sceny Alternatywnej, po czym, na skutek konfliktów persolanych wewnątrz grupy, jak również braku perspektyw do dalszej działalności, 1 kwietnia 1986 Olaf rozwiązuje zespół. "To było związane z bardzo nieprzyjemnym zajściem w zespole, które miało podłoże czysto osobiste. I ja nie widziałem możliwości pracowania z tymi ludĽmi (...). Mogłem wymienić pewne elementy jako tzw. lider. Mogłem po prostu zmienić muzyków i grać dalej pod tym szyldem, ale uważałem to za coś ch...go, w związu z czym po prostu rozwiązałem zespół."


Wkrótce po zakończeniu działalności przez grupę Olaf Deriglasoff wyjeżdża do Berlina Zachodniego, gdzie m.in. gra w grupie Sea of Heads o międzynarodowym składzie (wokalista - Irlandczyk, perkusja - Kanadyjczyk, gitarzysta - Australijczyk + Olaf na basie). Do kraju, za namową Jędrzeja Kodymowskeigo z Apteki, wraca w 1993 roku. W tym też roku Sp Records wydaje wspomnieniową kasetę Dzieci Kapitana Klossa z rejestracją ostatniego koncertu w szczecińskim klubie Trans ze stycznia 1986. Tylko "Pieśń o bohaterze" na potrzeby wydawnictwa została ponownie zarejestrowana (grupa nigdy wcześniej nie trafiła do studia). Udało się dla potrzeb nagrania odtworzyć dawny częściowo dawny skład (Olaf + Pies), na perkusji zagrał gościnnie Andrzej "Szczota" Szymańczak z Kultu. Kaseta pozostaje de facto jedynym śladem po działalności Dzieci Kapitana Klossa. poza nią w latach 80. dostępna była jeszcze wydana przez Bunkier Records bootlegowa kaseta - split Dzieci Kapitana Klossa z Konwentem A. Olaf Deriglassoff w latach 90-tych nadal jest aktywny na scenie muzycznej, grając w zespołach Homo Twist, Pudelsi i Apteka, jak też współpracując z Kazikiem Staszewskim w jego solowych projektach oraz z Tymonem Tymańskim ("Polovirus" Kur).

Grupa Dzieci Kapitana Klossa w drugiej połowie lat 90-tych chwilowo reaktywowała się, podążając wyraĽnie w stronę ska. W jej składzie, obok Olafa i Tomka Bachorza znaleĽli się nowi muzycy: perkusista Krzysztof Topolski i basista Wojtek Siwkowski. Śladem tego epizodu jest jeden utwór ("Sopocka plaża") na kompilacyjnej płycie "SKAdanka", dołączonej do magazynu "Machina" z paĽdziernika 1999 roku.