Deuter



Jeden z prekursorów polskiego punku, wyróżniających się bezkompromisowymi tekstami o życiu w socjalistycznej ojczyĽnie. Sam nie odniósł sukcesu, ale potrafił przewidywać nadejście kolejnych trendów, dzięki czemu wywarł niemały wpływ na kształtowanie się sceny niezależnej. Zespół powstał pod koniec 1980 roku w Warszawie założony przez Pawła "Kelnera" Rozwadowskiego (voc, git. autor tekstów; ur. 8 VI 1962) z Fornitu i Kamila "Blitza" Stoora (dr) z Kryzysu. Wielokrotnie zmieniał skład. Na wiosnę '81 dołączyli Darek "Magik" Katuszewski (git.) z grupy Atak i Piotr "Czombe" Dubiel (g). W roku następnym grupę tworzyli Kelner, Czombe oraz Tomasz "Żwirek" Żmijewski (bas, póĽniej Armia) i Będzior (dr) Wtedy udała się ona w kilkukoncertową trasę Rock Galicja wraz z Dezerterem i TZN Xenną (wspierana przez Roberta Brylewskiego z Brygady Kryzys). Deuter, przywiązujący dużą wagę do widowiskowości swych koncertów i wzbogacający je innymi formami sztuki, wykorzystał wówczas film zrobiony na taśmie 8 mm. W tym samym roku zespół odbył krótkie tournee z Republiką oraz wystąpił w Sali Kongresowej w Warszawie u boku m.in. Xenny oraz Banku i Mechu. Jednak muzycy zwykle dawali swe koncerty w warszawskich Hybrydach.

W latach 1983-84 Deuter miał przerwę, bowiem Kelner zajął się nowym zespołem założonym z Brylewskim -Izraelem. W roku 1985 Deuter w składzie, w którym obok Kelnera znaleĽli się Beata Pater (voc), Tomasz "Kciuk" Jaworski (bas; Apogeum; póĽniej solo i grupa Tadeusza Nalepy; Piotr Nalepa (git; syn Tadeusza Nalepy póĽniej m.in. Bajm, Apteka, grupa Tadeusza Nalepy), przygotował nowy repertuar łącząc punk z rapem, funky i soulem. Przedstawił go na festiwalu Róbrege w Warszawie, którego jednym z pomysłodawców był sam Kelner (na Róbrege Deuter wystąpił jeszcze dwukrotnie). Ten okres udokumentował singel "Średniowiecze" / "Złe myśli". Dwa lata póĽniej zespół - który teraz tworzyli Kelner, Pater, Tadeusz Kaczorowski (bas; póĽniej Houk), Piotr "Fala" Falkowski (dr; póĽniej Houk i Falarek Band) i Piotr "Samohut" Subotkiewicz (f1, kbds; Kultura, Izrael, póĽniej Falarek Band) - nagrał w Rzeszowie przy współudziale Czombe i Brylewskiego pierwszą płytę "1987", wydaną w połowie roku następnego. Niestety, nie była ona udana, bo niedobre, łagodne brzmienie rozmywało przekaz i koncertową energię muzyków. Ostatni koncert grupy odbył się w 1989 roku na festiwalu w Jarocinie. Udział w nim wzięli Kelner, Fala, Kaczorowski i gitarzysta Robert Sadowski (eks - Madame, póĽniej Houk i Kobong).

W roku 1995 ukazała się interesująca wspomnieniowa kaseta "Ojczyzna dumna 1981-1986", zawierająca zmiksowane przez Brylewskiego nagrania z sesji w warszawskim klubie Remont ('81), wspomnianej trasy z Dezerterem i TZN Xenną ('82) oraz koncertów w Hybrydach ('84) i Łodzi ('86) W tym samym roku Deuter w składzie z ostatniego występu w Jarocinie podjął próbę reaktywacji, lecz nie skończyła się ona powodzeniem. Również w tym samym roku Kelner zaśpiewał na płycie Dezertera "Deuter", wypełnionej nowymi wersjami starych utworów Deutera. Kelner wziął też udział w trasie koncertowej Dezertera. W roku 1990 Kelner napisał sztukę teatralną "Droga do nieba, droga do piekła", która kilka dni przed premierą została zdjęta przez dyrektora Akademii Ruchu. Niektóre teksty z "Drogi do nieba, drogi do piekła" wykorzystano na utrzymanej w stylu techno płycie "Techno Killer" (92), nagranej przez Kelnera i Brylewskiego jako Max i Kelner.

www.polski-rock.8m.com