Armia



Armia to zespół niezwykły na polskim rynku muzycznym. Powstał w 1985 roku na skutek zetknięcia dwóch osobowości naszej niezależnej sceny: Tomasza Budzyńskiego (śpiewał wówczas w słynnej Siekierze) i Roberta Brylewskiego (gitarzysty Kryzysu, Brygady Kryzys i Izraela). Klasycznie rockowy skład od początku uzupełniany był instrumentami dętymi, ale przełomowym okazał się moment, gdy do zespołu dołączył Krzysztof "Banan" Banasik. Jego gra na waltorni nadała muzyce specyficzne, niespotykane brzmienie.

Po wydaniu singla Aguirre zyskali sobie miano najwybitniejszych przedstawicieli polskiego post-punka. Niestety, ich debiutancka płyta Armia (1987) na skutek błędow technicznych popełnionych przez wydawcę nie odzwierciedlała należycie możliwości zespołu. Niemniej do dziś pozostaje kolekcjonerskim rarytasem. Kolejny longplay Legenda (1991) z miejsca zyskał kultowy status wśród publiczności i wyniósł Armię do czołówki polskiego rocka, o czym świadczyć mogą odniesione wówczas zwycięstwa w ankietach radia "Brum", telewizyjnego programu "Rock noc" i miesięcznika "Tylko Rock", a także entuzjastyczne recenzje w prasie, nie tylko muzycznej. Grupa potwierdziła swoją klasę, dając setki koncertów w całej Polsce (m.in. z Killing Joke i New Model Army) i biorąc udział w wielu prestiżowych festiwalach. Okres ten dokumentuje koncertowy album Exodus (1991).

Następna płyta Czas i byt (1992) była przypomnieniem starszych utworów w nowych, wreszcie należycie zarejestrowanych aranżacjach. Po jej wydaniu grupę opuścił Robert Brylewski. Nowym gitarzystą został Michał Grymuza, uznany muzyk sesyjny. Z jego udziałem powstała płyta Triodante (1994), oparta na motywach "Boskiej Komedii" Dantego, stanowiąca jednocześnie ilustrację muzyczną do zrealizowanego przez TVP tryptyku pod tym samym tytułem. Kolejny rok przyniósł zmianę składu: Michała Grymuzę zastąpił Dariusz "Popcorn" Popowicz, dotychczas gitarzysta niewątpliwie najlepszej polskiej formacji metalowej - Acid Drinkers. Efektem wspólnej pracy jest najnowszy, wydany 1 marca 1996 album Duch, zdecydowanie najmocniejsze dokonanie zespołu, nie pozbawione jednocześnie tego wszystkiego, z czego słynął on wcześniej: melodii, poetyckich tekstów oraz oczywiście podniosłego brzmienia waltorni.

Obecnie zespół tworzą: Tomasz Budzyński - śpiew, Piotr "Stopa" Żyżelewicz - perkusja, instrumenty perkusyjne (zasilający rownież zespoły Voo Voo, 2 Tm 2, 3), Dariusz "Popcorn" Popowicz - gitary i Paweł Piotrowski - gitara basowa, keyboard (do 1994 członek grupy Dezerter). Siła Armii tkwi w połączeniu poezji Tomasza Budzyńskiego z wyrafinowaną i ekspresyjną muzyką, zawierającą elementy muzyki hard core, hard rocka, folk, a nawet muzyki klasycznej. Poetycki przekaz, nawiązujący do Starego i Nowego Testamentu, jak również do utworów takich artystów jak Artur Rimbaud czy Samuel Beckett, stanowią przeciwwagę do tak modnej ostatnio w muzyce rockowej postawy sex, drugs & rock'n'roll.

Wykorzystanie nietypowych dla współczesnego rocka instrumentów, jak waltornia, flet, wiolonczela, skrzypce czy didgeridoo sprawia, że propozycja zespołu jest na polskiej scenie zupełnie wyjątkowa, a Armia wciąż pozostaje jedną z najbardziej orginalnych grup, tworząc muzykę, której nie da się w żaden sposób zaszufladkować.